"Enter"a basıp içeriğe geçin

SOSYAL MEDYA VE TRAVESTİLER

Bugün baktığımızda, sosyal medya hayatımızda büyük bir yer kaplamaktadır. Twitter, İnstagram, Facebook, Youtube ve daha birçoğu ne yazık ki hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturmakta. Sosyal medya bağı olmayanlar toplum içerisinde hayıflanırken, sosyal medya ile bağı olanlarda hayatla olan bağını kesmekte. Gerçek hayatta görsek tanımayacağımız travestiler, sosyal medyada paylaşımlarımıza yorum yaptığında yüzümüz gülüyor veya büyük tartışmalar, hatta ve hatta büyük kavgalar ortaya çıkıyor. Peki, sanal alemin hayatımızda bu kadar yer kaplamasının nedeni nedir?

Sosyal Medyanın Hayatımıza Etkisi

Sosyal Medya; düşüncelerin rahatça ifade edildiği, fotoğraf video paylaşılabilen, başkalarından haber alma, başkalarının hayatlarını inceleme, travesti sevgili bulma, gündemden haberdar olma veya ticari gibi birçok nedenle kullanılan sanal âlemdir. Yüzünü bile görmediğimiz insanlarla muhabbet etmenin heyecanı yine sosyal medyadadır.

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan sosyal medya programlarını İnstagram, Facebook, Twitter ve en yaygın olarak kullanılan YOUTUBE olarak sayabiliriz. Bir şey hakkınızda bilginiz yoksa Youtube’a yazmanız yeterli. Ne olduğunu ve nasıl yapıldığını anlatan sayısız paylaşım karşınıza gelir.

Sosyal Medyanın Hayatımıza Etkisi, tamamen sosyal medyayı hangi amaçla kullandığımıza bağlıdır. Fırına hamur koyup, patlıcan kebabı çıkmasını bekleyemezsiniz. Sonuçta bir işi hangi amaç doğrultusunda yaparsanız o doğrultuda sonuç alırsınız.

Sosyal Medyanın İyi Yanları

Sosyal medyayı güzel amaçlar doğrultusunda güzel sonuçlar alırsınız. Para kazanmak, ticaret yapmak isteyenlerin son zamanlarda vazgeçilmezi olan sosyal medya ortamı kullanıcılarına çok iyi paralar kazandırmayı başarmıştır. Sosyal medyayı firmasının tanıtımı amacıyla kullanan kullanıcılar kısa sürede müşteri sayısını ikiye katlayabilmesi gayet mümkün.

Sosyal Medyanın Kötü Yanları

Sanal alem, gün be gün kullanım yanlışlığından kaynaklı olarak hayatımızı mahvetmeye devam ediyor. Sanal alemin bize ettiği kötülükleri maddeler halinde sunmamız daha mantıklı olacağına inanıyorum.

Vakit Hırsızı Sosyal Medya: 2012 verilerine göre sanal alem ile bağlantısı olan insanların her 5 dakikasının 1 dakikasını sosyal medyada geçirdiği ortaya çıkmıştır. Bu da bir insan yemek yemeye fırsatım olmadı veya başımı kaşıyacak vaktim olmuyor derken sosyal medyada geçirdiği zamandan bahsediyor demek oluyor.

Hafiye Sosyal Medya: sanal alem ile bağı bulunanların %60’ının gayesi İstanbul travesti hayatını merak etmesidir.

Özendirici Sosyal Medya: Sosyal Medyada çok fazla zaman harcayan kullanıcılar, burada yapılan paylaşımlara bakarak, başkalarının hayatının kendi hayatından daha iyi olduğunu düşünüyor. Oysaki özenilen paylaşımların birçoğu sahtedir.

Ahlaksız Sosyal Medya: yapılan sosyal medya paylaşımlarının birçoğunda tartışma çıkmaktadır. Bu tartışma herkese açık olarak yapıldığından hem düşünce özgürlüğüne saygısızlık yapılmakta hem de ağza alınmayacak küfürler sarf edilmektedir. Bunu okuyan çocuklarımız yarın olduğunda en küçük tartışmada bu küfürleri kullanarak üste çıkmaya çalışacaktır.

Sosyal medyayı akılcı ve doğru bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Aksi halde bu saydığımız kötü sonuçlardan daha fazlasıyla karşılaşmanız kuvvetle ihtimaldir.

Ek not: Her 1 dakikada 532,100 Twitter paylaşımı yapılmaktadır

Ek not: Sosyal Medyada, her gün 250.000.000 fotoğraf paylaşılmaktadır ve paylaşılan bu fotoğrafların yalnızca %35’i paylaşanına ait.

Gördüğünüz üzere sosyal medyanın, iyisiyle kötüsüyle hayatımızda kapladığı yer oldukça fazla ve hatta neredeyse hayatımızın tamamı sosyal medya üzerinden geçiyor. Robotlar dünyayı ele geçirecek diyerek çığırtkanlık yapanlara bir haber verelim. Robotları bilmeyiz ama sosyal medya dünyayı ele geçirmiş durumda. Sohbetler Facebook, çığırtkanlıklar Twitter, hava atma İnstagram, Bilim Youtube üzerinden yürümekte. Lütfen Bu duruma dikkat edelim. Arkadaşlarımızla sohbetimiz ve paylaşımımız sadece sosyal medya üzerinden olmasın. İnsanlarla bir araya geldiğinizde telefonunuzu, tabletinizi veya bilgisayarınızı bir kenara bırakın ve onları dinleyin.

Sanal dostluğa değil gerçek dostluğa değer vermeniz sizin daha başarılı bir birey olmanızı sağlayacak ve huzura kavuşacaksınız. Mutsuzluğunuzu unutacak ve sosyal medyada vakit geçirdiğinizden zaman göre çok daha mutlu olacaksınız. Sevmeyi sanal hayattan değil gerçek hayatta arayın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir